Skip to Content

Boardroom

Board members

Page Header Page Header

Related Documents Related Documents

Introduction Introduction

The Green Climate Fund is governed by a Board of 24 members representing developed and developing countries equally. Each Board member has an alternate member.

Representation from developing countries includes

  • three members and three alternate members from the Asia-Pacific States;
  • three members and three alternate members from the African States;
  • three members and three alternate members from the Latin American and the Caribbean States;
  • one member and one alternate member from the small island developing States (SIDS);
  • one member and one alternate member from the least developed country Parties (LDCs);
  • one member from the developing country Parties not included in the regional groups and constituencies above; and
  • one alternate member to rotate between developing country Parties included in the groups and constituencies listed above.

The members and alternate members of the Board are selected by their respective constituency, or regional group within a constituency, to serve a three-year term.

List List

Paul
OQUIST,
Co-chair
Title Minister - Private Secretary for National Policies
Affiliation President of the Republic (Nicaragua)
Selected by Developing Countries, Latin America & Caribbean
Alternate Jorge FERRER (Cuba)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Ayesha BAISDEN
  • Diann BLACK-LAYNE
  • Eduardo Flores COCA
  • Pablo Francisco Carrion ESPINOZA
  • Luis FIALLOS
  • Bernarditas MULLER
  • Lia NICHOLSON
  • Michai ROBERTSON
  • Philip WEECH
Lennart
BÅGE,
Co-chair
Title Ambassador
Affiliation Ministry of Foreign Affairs (Sweden)
Selected by Developed Countries
Alternate Lars ROTH (Sweden)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Tove GOLDMANN
  • Bengt JOHANSSON
  • Johanna Lissinger PEITZ
  • Christopher ZINK
For alternate member
  • Kristina AKESSON
  • Jessica ANDERSSON
  • Anna Collins FALK
  • Sandra LINDSTRÖM
Roelof BUFFINGA
Title Head, Climate Team
Affiliation Ministry of Foreign Affairs (Netherlands)
Selected by Developed Countries
Alternate Tobias VON PLATEN-HALLERMUND (Denmark)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Peter CARTER
  • Marjolein GEUSEBROEK
  • Sibout NOOTEBOOM
  • Jimmy SKENDEROVIC
  • Caroline VAN THIEL
For alternate member
  • Jennifer De NIJS
  • Maria SAMUELSEN
Omar EL-ARINI
Title Member of Board
Affiliation Environmental Affairs Agency (Egypt)
Selected by Developing Countries, Africa
Alternate Cheikh SYLLA (Senegal)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Mohamed NASR
For alternate member
  • Aissatou NDIAYE
Nagmeldin Goutbi ELHASSAN
Title Senior Researcher
Affiliation Higher Council for Environment and Natural Resources (Sudan)
Selected by Developing Countries, Africa
Alternate Richard MUYUNGI (Tanzania)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Ali Mohamed Ahmed Osman MOHAMEDOHAMED
  • Sumaya A. ZAKIELDEEN
For alternate member
  • Kenneth Davis KASIGILA
  • Anderson MLABWA
  • Ramla Aziz MSUYA
Ali'ioaiga Feturi ELISAIA
Title Ambassador
Affiliation Samoa Permanent Mission to United Nations (Samoa)
Selected by Developing Countries, SIDS
Alternate Ronald Jean JUMEAU (Seychelles)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Joseph AITARO
For alternate member
  • Bianka KRETSCHMER
Frank FASS-METZ
Title Deputy Director General
Commissioner for Climate Policy and Climate Financing
Affiliation Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (Germany)
Selected by Developed Countries
Alternate Norbert GORIßEN (Germany)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Nicolas VON KALM
For alternate member
  • Hendrikje REICH
  • Sarah ZÜGEL
Mathew HAARSAGER
Title Deputy Assistant Secretary for MDB Operations and Policy
Affiliation U.S. Department of the Treasury (United States)
Selected by Developed Countries
Alternate Trigg TALLEY (United States)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Eric HAXTHAUSEN
  • Rebecca LAWLOR
  • Elizabeth LIEN
  • David SULLIVAN
For alternate member
  • Rebecca ADLER-MISERENDINO
  • Hilary CLIFFORD
  • Holly KIRKING LOOMIS
Hans Olav IBREKK
Title Policy Director of Section for Energy and Climate
Affiliation Ministry of Foreign Affairs (Norway)
Selected by Developed Countries
Alternate Jose DELGADO (Austria)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Semund HAUKLAND
  • Astri Toril Bente HERSTAD
  • Terje KRONEN
For alternate member
  • Wolfgang DIERNHOFER
Hiroshi MATSUURA
Title Deputy Assistant Minister for Global Issues
Affiliation Ministry of Foreign Affairs (Japan)
Selected by Developed Countries
Alternate Munenari NOMURA (Japan)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Kazuhiro IRYU
  • Akiko NAKANO
  • Tomoyo ONISHI
  • Toru SUGIO
  • Miho YOSHI
For alternate member
  • Yasuhisa NAKAO
  • Yusuke SEKIGUCHI
  • Hiroko SHIOZAKI
  • Tamayo SHOJI
  • Takahiro SUJINO
  • Kotaro TANIGUCHI
Tosi MPANU MPANU
Title Former Chair
Affiliation African Group of Climate Negotiators (Democratic Republic of the Congo)
Selected by Developing Countries, Africa
Alternate Zaheer FAKIR (South Africa)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Mutombo Malamba CHRISTIAN
  • Marie-Paule LUSAMBA
  • Mahlet Eyassu MELKIE
  • Glodie MOTANGA
  • Houssen Alfa NAFO
  • Olivier NSAKA NSAKA PELE
For alternate member
  • Richard SHERMAN
Teimuraz MURGULIA
Title First Deputy Minister
Affiliation Ministry of Environment and Natural Resources Protection (Georgia)
Selected by Developing Countries Outside Regional Groups and Constituencies*
Alternate Mamadou HONADIA (Burkina Faso)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Sophio DEVDARIANI
  • Tea LEVIDZE
  • Maia TSKHVARADZE
For alternate member
  • Kamel DJEMOUAI
Wenxing PAN
Title Director, International Financial Institution Division III
Department of International Economic and
Financial Cooperation
Affiliation Ministry of Finance (China)
Selected by Developing Countries, Asia-Pacific
Alternate Amjad ABDULLA (Maldives)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Lan CHEN
  • Yingzhi LIU
  • Yucheng ZHANG
For alternate member
  • Aileen NIYAZ
Paola PETTINARI
Title Senior Adviser
Affiliation Italian Ministry of Economy and Finance
International Financial Relations Directorate (Italy)
Selected by Developed Countries
Alternate Esther GONZÁLEZ SANZ (Spain)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Mary CARRICK
  • Swan SENESI
For alternate member
  • Sean JUDGE
  • Pilar Gracia MORALES
  • Paul RYAN
  • Elisa Carolina de SANTOS
Rajasree RAY
Title Economic Adviser
Affiliation Department of Economic Affairs, Ministry of Finance (India)
Selected by Developing Countries, Asia-Pacific
Alternate Jaya Singam RAJOO (Malaysia)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Indrajit BOSE
  • Prashant GOYAL
  • Sajal Baron MANDAL
  • Vishal Pratap SINGH
For alternate member
  • Syarina KASSIM
  • Marhaini binti MAT
  • Elizabeth PHILLIP
Cyril ROUSSEAU
Title Deputy Assistant Secretary,
Multilateral Financial Affairs and Development
Affiliation Director-General of the Treasury,
Ministry for the Economy and Finance (France)
Selected by Developed Countries
Alternate Leonardo PUPPETTO (France)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Delphine EYRAUD
  • Viviane HABERT
For alternate member
  • Jérémy LAUER-STUMM
Satu SANTALA
Title Director General
Affiliation Department for Development Policy,
Ministry for Foreign Affairs (Finland)
Selected by Developed Countries
Alternate Stefan DENZLER (Switzerland)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Johanna PIETIKÄINEN
For alternate member
  • Gabriela BLATTER
  • Patrick RENZ
  • Stefan SCHWAGER
  • Konrad SPECKER
  • Antonia SUTTER
Ayman SHASLY
Title International Policies Consultant
Affiliation Ministry of Petroleum and Mineral Resources (Saudi Arabia)
Selected by Developing Countries, Asia-Pacific
Alternate Nauman Bashir BHATTI (Pakistan)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Saleh Al AMER
  • Abdullah Al GHAMDI
  • Albara TAWFIQ
For alternate member
  • Kashmala Shahab KAKAKHEL
Sue SZABO
Title Director General Food Security and Environment
Affiliation Global Affairs Canada (Canada)
Selected by Developed Countries
Alternate Liesbeth LODDEWYKX (Belgium)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Lydia CAVASIN
  • Sonja DJUKIC
  • Nicolas DUVAL-MACE
  • Grzegorz GROBICKI
  • Ebru GURBUZER
  • Kerry MAX
  • Adam PRIBAN
  • Tamara SORGER
For alternate member
  • Jozef BUYS
  • Morre EVA
  • Grzegorz GROBICKI
  • Tine JACOBS
  • Filip KUŚMIERSKI
Chris TINNING
Title Chief Economist - Development and First Assistant Secretary
Affiliation Multilateral Development and Finance Division
Department of Foreign Affairs and Trade (Australia)
Selected by Developed Countries
Alternate Peter J. KALAS (Czech Republic)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Sandra I’ANSON
  • Peter ELDER
  • Jennifer GREGORY
  • Zabeta MOUTAFIS
For alternate member
  • Anthony BENNIE
  • Kate Wilson BUTLER
  • Alison CARLIN
  • Adele PLUMMER
Karma TSHERING
Title Head of Policy and Programming Services
Affiliation National Environment Commission Secretariat (Bhutan)
Selected by Developing Countries, LDCs
Alternate Jeremiah Garwo SOKAN (Liberia)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Tshewang DORJI
  • Tshering TASHI
For alternate member
  • Benjamin S. KARMORH
  • Evans NJEWA
  • Ernest B. WAYLEE
Josceline WHEATLEY
Title Head of International Team, Climate and Environment Department
Affiliation Department for International Development (United Kingdom)
Selected by Developed Countries
Alternate Kate HUGHES (United Kingdom)
Until December 2018
Advisors list
For board member
  • Richard EARLEY
  • Kevin GARDNER
  • Victoria MORRIS
  • Serina NG
  • Jamie STEWART
  • John WARBURTON
For alternate member
  • Zachariah BULL
  • Dominic MOLLOY
  • Shannan MURPHY
Vacant
Title
Affiliation
Selected by Developing Countries, Latin America & Caribbean
Alternate Ignacio LORENZO (Uruguay)
Until December 2018
Advisors list
For alternate member
  • Israel FIERRO
  • Lennox GLADDEN
  • Juan LABAT
  • Patricia Soares LEITE
  • Lorena MARQUEZ
  • Macarena MO
  • Viviana Tinoco MONGE
  • Lorena PALOMO
  • Maria Antonella PARODI
  • Cecilia PENENGO
  • Belen REYES
  • Érico ROCHA
  • Paola VISCA
Vacant
Title
Affiliation
Selected by Developing Countries, Latin America and the Caribbean
Alternate Carolina TORRES (Chile)
Until December 2018
Advisors list
For alternate member
  • Aaron CAVIERES
  • Marcela PALOMINOS
  • Angelo SARTORI
  • Leonel TAPIA
Last updated 12 November 2018
* In accordance with paragraph 3 of the Rules of Procedure, the term "regional groups and constituencies" is understood to refer to the Asia-Pacific States, African States, Latin American and the Caribbean States, Least Developed Countries (LDCs), and Small Island Developing States (SIDS).